# 25 Ukryte koszty wesela

Bez wątpienia, wesele to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Pragniemy, aby ten dzień był zaplanowany idealnie i odbył się bez żadnej gafy czy pomyłki. Często jednak, w ferworze przygotowań możemy się zapomnieć i nie do końca przemyśleć wszystkie wydatki. Pamiętajmy także, że istnieją koszty, o których nie zawsze mówi się głośno lub takie, na które zwyczajnie nie zwrócimy uwagi, podpisując umowę.

Korkowe
Nie wszędzie, ale już coraz częściej, w restauracjach i domach weselnych możemy spotkać się z opłatą zwaną korkowym. To nic innego, jak opłata za nasz wniesiony alkohol. Jak wiadomo, ceny wódki w lokalu są o wiele droższe niż te, które oferują hurtownie. Właściciele i menadżerowie też niechętnie udzielają rabatów za wódkę w przypadku kupienia większej jej ilości. Kiedy więc zdecydujemy się na wniesienie zakupionego przez nas alkoholu, musimy liczyć się z tym, że właściciel może zażądać od nas opłaty. Koszty ustalane są indywidualnie, w zależności od lokalu, jednak najczęściej jest to 5zł od jednej butelki.
W przypadku, gdy wniesiemy własny alkohol, wiele sal nie będzie się nim zajmowało. W skład korkowego wchodzi bowiem: przechowanie i chłodzenie alkoholu a także roznoszenie go przez kelnerów, zabieranie pustych butelek i nadzór nad całą sytuacją. Wynajęcie kelnera do tych właśnie obowiązków wiąże się z dodatkowymi opłatami, na które trzeba uważać.

Płatny parking
Brzmi nierealnie i absurdalnie, tak to jednak wygląda. Oczywistym jest, że większość z zaproszonych przez Was gości, na dotarcie na wesele wybierze swój własny samochód. W Polsce istnieje wiele restauracji, które po zakończonym weselu wymagają zapłaty za parking. Najczęściej ma to miejsce, gdy lokal oferuje także nocleg. Wtedy w umowie możecie zobaczyć zapisek mówiący o tym, że jeżeli Wasi goście nie zdecydują się na nocleg, Wy, jako organizatorzy musicie zapłacić za parking. Ceny są wysokie, bo wahają się między 8-10zł za godzinę za jeden samochód. Zakładając, że aut na parkingu będzie wiele, opłata może wynieść Was nawet ponad 1000zł, co w żaden sposób nie jest warte wydanych pieniędzy.

Nadgodziny podwykonawców
Dotyczy to wszystkich osób, które obsługują Wasze przyjęcie ? fotografa, kamerzystę, zespół i obsługę na Sali. Warto jest zatem, przed podpisaniem umowy spytać, ile godzin przysługuje Wam w ramach ustalonej kwoty, a ile należy dopłacić za każdą dodatkową godzinę. Ceny, zależnie od usługi mogą się różnić. Ceny za dodatkową godzinę mogą wahać się od 100 do nawet 600zł. Warto jest ustalić wszystko na początku, aby potem uniknąć nerwów i rozczarowania.

Poprawki krawieckie
Chodzi tu oczywiście o ewentualne dopasowanie sukni do wymiarów. Mało która Panna Młoda ma świadomość, że nie we wszystkich salonach poprawki wliczone są w cenę sukni. Często zdarza się tak, że płacimy za suknię, a wszelkie zmiany czy poprawki są dodatkowo płatne. Potem okazuje się, że koszty związane z poprawkami wynoszą połowę równowartości sukni.

PODSUMOWANIE
W trakcie przygotowań do wesela warto jest sprawdzić i zadbać o każdy szczegół, dokładnie czytać umowy, liczyć
i dopytywać. Zapewni to Wam stabilność budżetu i bezcenny spokój.

Leave a Reply