#8 Organizacja miejsc dla gości / winiety/ obcokrajowcy na weselu.

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_video _builder_version=”3.0.92″ src=”https://www.youtube.com/watch?v=oitMnbWbN_I&t=7s” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.92″ background_layout=”light”]

Czy warto usadzić gości czy lepiej dać im szanse aby sami znaleźli dogodne dla siebie miejsce ?

Zdecydowanie jeżeli liczba gości przekracza liczbę 50 osób warto przemyślanie usadzić gości. Jeżeli liczba weselników to 100, bądź więcej, jest to wręcz obowiązkowe.
Dzięki przemyślanemu rozsadzeniu gości unikniesz chaosu gdy goście wejdą do Sali i zaczną zajmować losowo wybrane miejsca. Wymaga to czasu, ale jesteście w stanie przewidzieć wszelkie konsekwencje usadzenia gości na chłodno na kilka dni przed weselem. Będziecie mieć pewność, że najbliżsi sobie będą siedzieć obok siebie, przez co nie zabraknie im tematów do rozmów. Pewnie spotkacie się z krytyczną oceną takiego rozwiązania przez starsze pokolenie, ale tutaj wymagana jest od Was spora dawka asertywności. Nie ma nic gorszego niż przestawianie krzeseł, zastawy czy wymiana miejsc na początku imprezy ? świadczy to o niczym innym jak o braku organizacji.

Dobrą praktyką jest informowanie gości już na wejściu do Sali, na tablicy informacyjnej kto gdzie siedzi. Pamiętać należy, aby oprawa graficzna komunikatów była czytelna oraz spójna z oprawą dekoratorską imprezy.

Miejsca gości dodatkowo powinny być oznaczone winietkami z imieniem i nazwiskiem. Najczęściej stoły oznacza się cyframi i jest to dobre rozwiązanie, ale można nadać inne nazwy. Stoły można nazwać w nawiązaniu do Waszych pasji, przeżyć, bądź tak, aby byłe spójne z całym stylem wesela. Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujecie, nazwy powinny być krótkie i czytelne .

Przeważnie stosowane są imienne winietki do każdego miejsca. W przypadku stołów okrągłych można pokusić się o zastosowanie jednej wielkiej karty-winiety ze spisem imion gości . Takie rozwiązanie jest dobre tylko przy okrągłych stołach w ramach których goście siadają już dowolnie.

Co w przypadku, kiedy przyjeżdżają gośćie z zagranicy?

Gości, którzy planują do nas przyjechać spoza granicy naszego kraju należy potraktować nie mniej szczególnie niż innych gości. O planowanej dacie ślubu powinniśmy dać znać najszybciej jak to tylko możliwe, zaraz po ustaleniu daty ślubu. Pozwoli to Waszym gościom na wcześniejsze zarezerwowanie biletów, a tym samym oszczędzenie pieniędzy. Rekomenduję przygotować zaproszenie w dwóch wersjach drukowanej oraz elektronicznej. Z reguły cudzoziemcy są zawsze bardzo zadowoleni z pobytu i możliwości uczestnictwa w polskim weselu. Kultura celebrowania wesela jest zupełnie inna niż w innych krajach Europy a już na pewno nie mają tradycji całonocnego tańca, śpiewu i alkoholu oraz jedzenia bez limitu. Dobry kamerzysta na wesele będzie miał to na uwadze.

Dla obcokrajowców naturalnym jest fakt, że sami finansują sobie przylot do naszego kraju, jeżeli chodzi o nocleg, występuje tu bardzo różnorodna praktyka, aczkolwiek wypada im zapewnić nocleg w miejscu wesela, bądź w jego pobliżu.

Jeżeli zapewniasz swoim gościom potrawy z menu który sobie sami wybiorą bardzo dobrą praktyką jest wysłanie ankiety mailowo czy drukowaną do zaproszenia z pytaniami odnośnie alergii czy innych preferencji kulinarnych. Oczywiście nie wszystkie będziecie mogli zrealizować, ale na podstawie ankiet będziecie mogli wybrać kilka najbardziej popularnych dań tego wieczoru. W Polsce praktyka ta nie jest jeszcze na co dzień praktykowana, ale zagraniczni biesiadnicy na pewno będą zachwyceni.

Jeżeli oboje jesteście Polakami, zapewne tylko kilku Waszych gości będzie spoza granicy naszego kraju. Inaczej się ma sytuacja gdy Wasz partner jest cudzoziemcem . W przypadku dużej ilości gości zza granicy należy już dostosować się trochę pod nich. Wtedy obowiązkowym jest uwzględnienie nawyków i preferencji menu dla gości zza granicy. Należy unikać takich sytuacji gdzie wieprzowina
zostanie podana muzułmaninowi, gdyż może to odebrać jako złośliwość.

Proponuje jednak nie zmieniać całego menu dla obcokrajowców, a jedynie dodać ich elementy do naszego polskiego wesela. Dajmy im szansę zapoznać się z naszymi polskimi specjałami, a na pewno będą zachwyceni, gdy będą mogli spróbować polskich pierogów.

Kilka słów o grach i zabawach weselnych.

Wszystkie gry i zabawy weselne powinny być takie same dla wszystkich gości. Nie trzeba ich tłumaczyć, bo zawsze znajdzie się osoba, która wytłumaczy przyjezdnemu po angielsku zasady gry. Jeżeli macie wodzireja, dobrze jakby od czasu do czasu powiedział coś po angielsku do nich, aby Twoi goście czuli się komfortowo. W sytuacji gdy wesele jest mieszane radzę zrezygnować z obscenicznych zasad, gdyż mogą oni poczuć się trochę zażenowani. Trzeba pamiętać , że jest to jednak inna kultura. Fotograf i kamerzysta na wesele też powinien się bez problemu porozumieć w języku angielskim. Jeżeli jest to ślub mieszany to film ślubny też powinien to ukazać.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

(2) Comments

  1. Hej,

    Rzeczywiście winiety z nazwiskami najczęściej nie są zbyt mile widziane wśród gości. Następuje wrażenie, że ktoś narzuca nam miejsce i towarzystwo z góry, jednak przy właściwym obsadzeniu, by ograniczyć zbędny chaos i złą organizację, myślę że nie jest to taki zły pomysł:)

  2. Ja także widziałam niechęć gdy miejsca z góry były ustalone, jednak na własnym weselu również planujemy to zrobić, żeby uniknąć ewentualnego chaosu. Pozdrawiam:)

Leave a Reply