#2 Jak wybrać dobrego operatora kamery ? Pierwszy wpis na naszym blogu :)

Cześć Wam,

Chcemy być jeszcze bliżej Was , dlatego do dzisiaj na bieżąco będziemy prowadzić naszego Blog. Będzie to mieszanka foto historii naszych Par Młodych z konkretną dawką wiedzy na temat organizacji wesela i tematów pobocznych.

Wpisy obiecujemy zamieszczać bardzo regularnie – raz w tygodniu.

W więc zapraszamy do checklisty na co warto zwrócić uwagę przy wyborze operatora kamery na swoje wesele.

Obecnie jest bardzo wiele różnych firm konkurujących ze sobą w branży filmu i fotografii ślubnej. Wykonawcy różnią się od siebie stylem, doświadczeniem, dorobkiem, wykształceniem kierunkowym a także ceną. Na rynku jest kilku utalentowanych fotografów oraz operatorów kamery, którzy upodobali sobie rynek ślubny. Ale są też i tacy, którzy swoją przygodę z kamerą czy aparatem zaczęli bardzo niedawno tj. pół roku temu. O ile trudno jest odróżnić profesjonalistów od początkujących sugerując się tylko ofertą znalezioną w internecie, o tyle telefon czy spotkanie z firmą powinno przybliżyć nam jak współpraca będzie przebiegała.

Portfolio
Obowiązkową czynnością przed wyborem firmy jest zapoznanie się z jej portfolio. Jest to dorobek specjalisty, który pokazuje w jakim stylu dany wykonawca ?łapie chwile?. Należy wnikliwie przeanalizować przedstawione nam materiały oraz zadać sobie pytanie czy styl fotografa lub operatora kamery jest zbieżny z moim wyobrażeniem pamiątki ślubnej.
Poproś o zdjęcia, które były robione w podobnych warunkach jak Twoje. Jeżeli Twój kościół jest słabo oświetlony lub planujesz plener w specyficznych warunkach, poproś firmę o udostępnienie zdjęć, które były realizowane w podobnych okolicznościach. Należy poddać ocenie to, czy fotograf umie pracować w określonych warunkach.
Zwróć uwagę czy zdjęcia są zretuszowane naturalnie czy bardziej inwazyjną metodą. Oglądając zdjęcia obiektywnie oceń jak wyglądają goście bądź elementy weselne. Jeżeli nie wyglądają radośnie i korzystnie ? przerwijcie rozmowy z tą firmą.

Wstępnej selekcji firm i portfolio możesz dokonać z domu, posługując się jedynie internetem. Polecam wybrać 5 wykonawców najbardziej pasujących do naszego gustu. Koniecznym krokiem będzie rozmowa ?face to face? na spotkaniu osobistym bądź na skype. Jest to niezwykle ważne dla obu stron.

Para Młoda musi dobrze się czuć w towarzystwie wykonawcy i na odwrót. Aby zapewnić bardzo udaną pamiątkę z najważniejszego dnia w życiu niezbędna jest obopólna sympatia i zaufanie. Na takim spotkaniu będziecie mogli ocenić specjalistę nie tylko pod kątem jego portfolio, a także cech charakteru. Poddajcie ocenie dosłownie wszystko . Jeżeli jest profesjonalny i nie unika kontaktu telefonicznego/ mailowego, (co jest częste w tym fachu) jest duże prawdopodobieństwo, że obsługa klienta po weselu również będzie na wysokim poziomie.

Moim zdaniem najlepszym sposobem na sprawdzenie profesjonalizmu oraz tego czy wykonawca poważnie traktuje sprawę i klienta jest poproszenie go niespodziewanie o 2-3 małe rzeczy. Poproś o dodatkowe portfolio, dopytaj o radę, poproś o referencje czy zwróć uwagę na to, że coś we wzorze umowy jest niedopracowane. Jeżeli reakcja na zapytanie nie przekroczy 3 godzin to znaczy że jest to firma, której po prostu możecie zaufać.

Ustal z wykonawcą termin oddania materiału i dokładnie określ go w umowie. Rozbieżność na rynku jest ogromna. Jedne firmy gwarantują zwrot pamiątek do 30 dnia po weselu, a niektórzy każą sobie czekać na pamiątkę nawet pół roku.
Określ, co dokładnie dostaniesz po wykonaniu zlecenia. Jak pamiątka wygląda, tj. ile zdjęć, jaki materiał filmowy, czy dostaniecie surowy materiał, ile kopii pamiątki i czy będą one zabezpieczone.
Wielkość ekipy powinna być uzależniona od ilości gości na weselu. Rozmawiając z firmami ślubnymi koniecznie dopytaj ile osób będzie realizować Wasze pamiątki ślubne. Przeprowadzaliśmy zlecenia w różnych konfiguracjach. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest obsługa wesela przez 2 operatorów kamery oraz jednego fotografa. Rejestracja przyjęcia na dwie kamery zapewni prawdziwe kinowe doznania, a jeden fotograf w zupełności wystarczy aby uwiecznić uroczystość nawet na 200 osób.

Kwestia, nad którą zawsze głowią się moi klienci dotyczy praw do stworzonej pamiątki. Oczywistym faktem jest że każda firma specjalizująca się w filmie i fotografii ślubnej będzie dążyła do tego, aby umożliwić swoim klientom rozpowszechnianie zdjęć. Dlatego tak ważna jest dobrze dopracowana umowa.

Pamiętajcie, że:
– prawa autorskie ? posiada wykonawca dzieła. Jest to prawo niezbywalne, nie można go przenieść na inną osobę.
– prawa autorskie majątkowe ? jest to prawo do przeniesienia własności dzieła na inną osobę. Jednak aby do uczynić ważne jest prawo wizerunkowe.
-prawa wizerunkowe- należą do osób widocznych na zdjęciach.

Leave a Reply