#17 Za długa lista gości- przydatne porady i wskazówki

Jak skrócić listę gości na weselu?

Okazało się, że koniec końców, Wasza lista gości, których chcielibyście widzieć na swoim ślubie jest znacznie dłuższa, niż to planowaliście? To zrozumiałe, że tym szczęściem chcielibyście dzielić się z jak największą ilością osób, ale im dłuższa lista gości, tym większy koszt całego przedsięwzięcia.

? Lista A i B
W liście A umieśćcie rodzinę Panny i Pana Młodego. Uwzględnijcie tylko tę najbliższą, z którą macie
stały kontakt. Nie bójcie się pominąć kuzynostwa, których nie widzieliście latami ? oni spokojnie
mogą trafić do listy B, czyli tej ??rezerwowej??. Gdy pojawia się nie do końca stabilna sytuacja budżetowa,
warto jest w pierwszej kolejności wysłać zaproszenia do osób z listy A ? tych, bez których nie wyobrażacie sobie tej uroczystości, a następnie zajmijcie się listą B, wysyłając zaproszenia zaczynając od tych osób, na których najbardziej Wam zależy. To sprytne i proste rozwiązanie, które pomoże Wam logistycznie zarządzić listą gości i budżetem.

? Wesele bez dzieci
To kolejne rozwiązanie, jeżeli chcecie skrócić listę gości. Sprawdza się tym bardziej, gdy wśród Waszej najbliższej rodziny nie ma dzieci ani młodzieży ? wtedy nie dopadnie Was poczucie winy. Poza tym, całonocna, zakrapiana alkoholem impreza to nie miejsce dla kilkulatków ? to może być dobrym usprawiedliwieniem, w razie pytań o Waszą decyzję.

? Save the date
Jest to świetny sposób, jeżeli chcecie ograniczyć sytuacje, w których goście mimo zaproszenia, nie pojawiają się na ceremonii, a ich miejsce, opłacone przez Was, marnuje się. Pomyślcie wtedy o rozesłaniu tzw. ??save the date??, od razu po ustaleniu daty i rezerwacji Sali, aby przygotować gości na ewentualne podróże i koszty. W ten sposób można zaoszczędzić niewykorzystane miejsca dla kogoś innego.

? Osoba towarzysząca
Jako organizatorzy, nie macie żadnego obowiązku zapraszania znajomych-singli wraz z osobami towarzyszącymi. Zwłaszcza, że bardzo często są to osoby zupełnie dla Was obce. Warto jest poinformować o decyzji singli ? przeprosić, że Wasz budżet nie pozwala Wam na przypadkowe osoby przy stole ? powinni oni zrozumieć i uszanować tę decyzję.

(3) Comments

  1. Hej,
    z narzeczonym mamy ciężki orzech do zgryzienia, jeśli chodzi o listę gości
    i zaplanowany na to budżet. Wiele gości po prostu wypada zaprosić, a nie mamy ze sobą żadnego kontaktu. Dzięki za artykuł;P

  2. My zdecydowaliśmy się tylko na najbliższe osoby, choć na początku też był niemały problem w ustaleniu listy gości. Pozdrawiam.

Leave a Reply