#12 Muzyka na weselu

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_video _builder_version=”3.0.92″ src=”https://www.youtube.com/watch?v=cl1rfZj2vCs” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.92″ background_layout=”light”]

Kwestia muzyki przy organizacji wesel spędza sen z powiek wielu Par Młodych. Przyszli małżonkowie nie wiedzą na co się zdecydować, czy DJ, czy zespół muzyczny. Świadomość klientów ostatnimi czasy wzrosła również jeżeli chodzi o branże weselną. Pary Młode coraz częściej rezygnują z improwizowanych zespołów, których członkowie na co dzień zajmują się zupełnie inną profesją na rzecz bardzo profesjonalnych zespołów muzycznych. Klienci zanim podpiszą umowę często dopytują o sprzęt muzyczny użyty na scenie. Ważną kwestią jest liczba osób na scenie oraz to, czy grają na żywo czy z playbacku.

Ogólnie rzecz biorąc rynek ślubny przechodzi w każdym aspekcie niemałą rewolucję. Stare niemodne rozwiązania realizowane przez osoby traktujący prace jako dorywczą odchodzą w zapomnienie, a Pary Młode oczekują profesjonalizmu w każdym calu.

Wybrać DJ czy zespół na żywo?

Polecamy połączyć ich razem. W czasach przerw kiedy zespół muzyczny będzie miał przerwę, gości zabawi DJ. Goście powinni sami zdecydować kiedy chcą iść na przerwę od tańca, a nie być przymuszeni do tego brakiem muzyki. Należy upewnić się co do repertuaru obydwu tak, aby się on nie dublował. Bardzo dobrym pomysłem jest zaoferować występ uczestnikom różnych programów telewizyjnych typu talent show. Z doświadczenia wiemy, że takie osoby mają już zespół w ramach którego dbają o oprawę muzyczną wesel. Cena występu takich osób nie jest bardzo wygórowana, a jakość zawsze lepsza niż sezonowych przypadkowych grajków.

Co lepsze?

Nie jest możliwe wskazanie lepszego i gorszego rozwiązania . Na rynku jest wiele firm oferujące zróżnicowaną ofertę. Im bardziej doświadczony muzyk, tym cena jest odpowiednio większa. Różnice w cenie wynikają z wielu czynników: liczba muzyków, sprzęt, czas występu, zapewnienie nagłośnienia czy oświetlenia. O ile profesjonalne zespoły muzyczne są drogie, ale efektowne o tyle DJ zapewni zabawę za niską cenę, jednak większość gości nie będzie umiała ocenić poziomu umiejętności didżeja. O ile w sezonie specjaliści od muzyki, a szczególnie zespoły muzyczne mają pełne obłożenie terminów, o tyle poza sezonem można z dużym powodzeniem wynegocjować interesującą nas stawkę. Jeżeli zależy nam na optymalizacji kosztów, to dobrym wyborem będzie DJ. Jednak niezależnie na co się zdecydujemy pamiętać należy o uprzednim przesłuchaniu zespołu na żywo, gdyż doświadczenie nie zawsze idzie w parze z proponowaną przez muzyków ceną. 

Przed wyborem należy kierować się przede wszystkim gustem i preferencjami muzycznymi naszymi, jak i gości. Oraz kwestie czysto techniczne. Należy dostosować wielkość zespołu do sali weselnej, gdyż może się okazać, że sprzęt muzyczny kapeli nie zmieści się na wytyczonym przez salę parkiecie. Zawsze polecam dążyć do przesłuchania zespołu na próbie, a demo traktować lepiej z przymrużeniem oka. Nagrania demo często są podrasowane dźwiękowo, a i nie zobaczymy zachowania się zespołu na żywo.

Poszukujcie też specjalistów, którzy mają doświadczenie w występowaniu na scenie.
Tacy muzycy maja o wiele lepszą prezencję na scenie, nie stresują się jak to ma się w przypadku kapel jednosezonowych a i kamerzysta i fotograf na wesele z miłą chęcią posłuchają przyjemnej muzyki !

Zlustrujcie dokładnie firmę , której planujecie powierzyć obsługę wesela w zakresie muzycznym.

Sprawdźcie dokładnie jak zespół radzi sobie z anglojęzycznym repertuarem. Dopytajcie o czas pracy, ile przerw preferują oraz czy repertuar można modyfikować pod swój gust muzyczny. Wybór didżeja też nie jest łatwy. Z doświadczenia wiem, że rynek didżejów jest mimo wszystko bardziej ryzykowny niż zespół. Zaawansowana technologia sprawia że większość pracy stoi po stronie sprzętu niż didżeja. Próg wejścia w biznes didżejski jest mniejszy, co niesie ze sobą większe ryzyko wyboru mało profesjonalnego wykonawcy.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

(2) Comments

  1. Ostatnio byłam na weselu na którym nie było disco polo, może tylko dwa utwory i przyznam, że także dobrze się bawiłam:)

Leave a Reply